![]() |
Please Enter IMEI Number:
|
|
|
||||||||||||||||||||||||
| Brand: | OnePlus Browse OnePlus devices |
| Manufacturer: | Shenzhen Oneplus Science & Technology Browse all devices manufactured by Shenzhen Oneplus Science & Technology |
| Hardware Designer: | Shenzhen Oneplus Science & Technology |
| Release Date: | April, 2014 |
Physical Attributes |
|
| Dimensions (width x height x depth): |
75.9 x 152.9 x 8.9 millimetres 3 x 6 x 0.4 inches |
| Bounding Volume: | 103.3 cubecentimetres |
| Mass: | 160 grams (battery included) |
Software Environment |
|
| Embedded Operating System: | Google Android 4.4.2 Browse devices running this OS |
| Kernel: | Linux |
Microprocessor, Chipset |
|
| CPU Clock: | 2457 MHz |
| CPU: | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AC v3 Browse devices based on Snapdragon 801 MSM8974AC v3 |
| Width of Machine Word: | 32 bit |
| CPU Core: | 4x Qualcomm Krait 400 |
| Level 2 cache: | 2048 KiB |
| Instruction Set: | ARMv7 |
Memory, Storage capacity |
|
| RAM type: | LPDDR3 SDRAM , 933MHz |
| RAM capacity: | 3072 MiB |
| ROM type: | Flash EEPROM |
| ROM capacity: | 15259 MiB, including 12450MiB user-accessible non-volatile storage |
| ROM capacity in bytes: | 16 GB (billion bytes) |
Graphical subsystem |
|
| Display Type: | color IPS TFT display |
| Display Color Depth: | 24 bit/pixel (16777216 scales) |
| Display Diagonal: | 5.5 " (139.7 millimetres) |
| Display Resolution: | 1080 x 1920 (2073600 pixels) |
| Viewable Display Size: | 2.7 " x 4.79 " (68.49 x 121.76 millimetres) |
| Pixel density (dot pitch): | 400.5 pixel/inch (0.06342 millimetre/pixel) |
| Graphical Controller: | Qualcomm Adreno 330 |
Audio Subsystem |
|
| Audio Channel(s): | stereo sound |
| Microphone(s): | 3.0 sound |
| Loudspeaker(s): | stereo sound |
| Audio Output: | 3.5mm plug |
Cellular Phone |
|
| Cellular Networks: | GSM850, GSM900, GSM1800, GSM1900, UMTS850 (B5), UMTS900 (B8), UMTS1700/2100 (B4), UMTS1900 (B2), UMTS2100 (B1) |
| Cellular Data Links: | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Cellular Antenna: | Internal antenna |
| Call Alert: | 64 -chord melody (polyphonic) |
| Vibrating Alert: | Supported |
| Speakerphone : | Supported |
| Phone Controller: | Qualcomm MSM8974AC |
Secondary Cellular Phone |
|
| Dual Cellular Network Operation: | Dual standby |
| Secondary Cellular Networks: | LTE2100 (B1), LTE700 (B17), LTE1700/2100 (B4), LTE1800 (B3), LTE2600 (B7), TD-LTE2600 (B38), TD-LTE2300 (B40) |
| Secondary Cellular Data Links: | LTE, LTE-A |
| Secondary Cellular Antenna: | Internal antenna |
| Secondary Phone Controller: | Qualcomm MSM8974AC |
Control Peripherals |
|
| Positioning Device: | Multi-touch screen |
| Primary Keyboard: | Not supported |
| Directional Pad: | Not supported |
| Scroll Wheel: | Not supported |
Interfaces |
|
| USB: | USB 2.0 host/client, Hi-Speed (480Mbit/s), USB On-The-Go 1.3 compliant USB Series Micro-B (Micro-USB) connector |
| Bluetooth (802.15): | Bluetooth 4.0, Internal antenna |
| Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Internal antenna |
| Infrared Gate: | Not supported |
Multimedia Broadcast |
|
| Analog Radio: | No information |
| Digital Media Broadcast: | Not supported |
Satellite Navigation |
|
| Built-in GPS module: | Supported |
| GPS Protocol: | NMEA 0183 |
| GPS Antenna: | Internal antenna |
| Complementary GPS Services: | Assisted GPS, QuickGPS, Geotagging, Simultaneous GPS (S-GPS) |
| Navigation Chipset: | Qualcomm MSM8974AC gpsOne |
Built-in Digital Camera |
|
| Sensor Type: | CMOS sensor |
| Resolution: | 4208 x3120 pixels (13.13MP) |
| Autofocus (AF): | Supported |
| Optical Zoom: | 1 x |
| Macro Mode: | Supported |
| Built-in Flash: | dual LED |
| Camcorder: | 3840x2160 pixels , 30frame/sec |
| Recordable Image Formats: | JPG |
| Recordable Video Formats: | 3GP, 3G2, MPEG4 |
Built-in Secondary Digital Camera |
|
| Sensor Type: | CMOS sensor |
| Resolution: | 2592 x1944 pixels (5.04MP) |
| Camcorder: | 1280x720pixels , 30frame/sec |
| Recordable Image Formats: | JPG |
| Recordable Video Formats: | 3GP |
Power Supply |
|
| Battery Technology: | Lithium-ion battery |
| Battery Layout: | built-in |
| Battery Capacity: | 3100 mAh |
Additional Details |
|
| Built-in accelerometer: | Supported |
| Additional Features: |
|
| Datasheet State: | Final specifications |
| Datasheet Views: | 14366 times |
| Datasheet Added: | Apr 19, 14 20:54:03 |
The International Mobile Equipment Identity (IMEI) is a unique 15-digit number assigned to mobile devices that identifies them across different networks. This number helps mobile service providers track stolen devices, block unauthorized usage, and ensure compliance with security regulations. Each IMEI is permanently associated with the device's hardware, making it nearly impossible to modify without specialized tools. When users report their phone as lost or stolen, operators can blacklist its IMEI, preventing it from accessing cellular networks. IMEIs are also essential for devices using GSM, UMTS, and LTE technologies, as they help authenticate legitimate phones and maintain the overall system’s integrity. Consumers can verify the authenticity of a device by checking its IMEI against official databases. In some regions, regulatory bodies mandate IMEI registration to curb smartphone theft and trafficking. Ultimately, the IMEI reinforces a stable and secure telecommunications environment worldwide, benefiting users, network providers, and the broader wireless ecosystem.