![]() |
Please Enter IMEI Number:
|
| ZTE Optik V55 Specifications and Features | ![]() |
| Brand: | ZTE Browse ZTE devices |
| Manufacturer: | Zhong Xing Telecommunication Equipment Browse all devices manufactured by Zhong Xing Telecommunication Equipment |
| Hardware Designer: | Zhong Xing Telecommunication Equipment |
| Release Date: | February, 2011 |
Physical Attributes |
|
| Dimensions (width x height x depth): |
192 x 119.4 x 13.2 millimetres 7.6 x 4.7 x 0.5 inches |
| Bounding Volume: | 302.6 cubecentimetres |
| Mass: | 400 grams (battery included) |
Software Environment |
|
| Embedded Operating System: | Google Android 3.2 Browse devices running this OS |
| Kernel: | Linux |
Microprocessor, Chipset |
|
| CPU Clock: | 1200 MHz |
| CPU: | Qualcomm Snapdragon S3 MSM8660 Browse devices based on Snapdragon S3 MSM8660 |
| Width of Machine Word: | 32 bit |
| CPU Core: | 2x Qualcomm Scorpion |
| Level 1 cache: | 16KiB data cache / 16 KiB instruction cache |
| Level 2 cache: | 512 KiB |
| Instruction Set: | ARMv7 |
Memory, Storage capacity |
|
| RAM type: | LPDDR2 SDRAM |
| RAM capacity: | 1024 MiB |
| ROM type: | Flash EEPROM |
| ROM capacity: | 15258 MiB |
| ROM capacity in bytes: | 16 GB (billion bytes) |
Graphical subsystem |
|
| Display Type: | Supported |
| Display Color Depth: | 24 bit/pixel (16777216 scales) |
| Display Diagonal: | 7 " (178 millimetres) |
| Display Resolution: | 1280 x 800 (1024000 pixels) |
| Viewable Display Size: | 5.94 " x 3.71 " (150.94 x 94.34 millimetres) |
| Pixel density (dot pitch): | 215.4 pixel/inch (0.11792 millimetre/pixel) |
| Graphical Controller: | Qualcomm Adreno 220 |
Audio Subsystem |
|
| Audio Channel(s): | stereo sound |
| Microphone(s): | mono sound |
| Loudspeaker(s): | stereo sound |
| Audio Output: | 3.5mm plug |
Cellular Phone |
|
| Cellular Networks: | CDMA800 (BC0), CDMA1900 (BC14) |
| Cellular Data Links: | CDMA2000 1xRTT, CDMA2000 1xEV-DO Rel. 0, CDMA2000 1xEV-DO Rev A |
| Cellular Antenna: | Internal antenna |
| Phone Controller: | Qualcomm MSM8660 |
Control Peripherals |
|
| Positioning Device: | Multi-touch screen |
| Primary Keyboard: | Not supported |
| Directional Pad: | Not supported |
| Scroll Wheel: | Not supported |
Interfaces |
|
| Expansion Interfaces: | microSD, microSDHC, TransFlash Supports High Capacity (SD 2.0/HC) memory cards with capacity of up to 32GB |
| USB: | USB 2.0 client, Hi-Speed (480Mbit/s) Proprietary connector |
| Bluetooth (802.15): | Bluetooth 2.1 + Enhanced Data Rate, Internal antenna |
| Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n Internal antenna |
| Infrared Gate: | Not supported |
Multimedia Broadcast |
|
| Analog Radio: | Not supported |
| Digital Media Broadcast: | Not supported |
Satellite Navigation |
|
| Built-in GPS module: | Supported |
| GPS Protocol: | NMEA 0183 |
| GPS Antenna: | Internal antenna |
| Complementary GPS Services: | Assisted GPS, QuickGPS, Geotagging, Simultaneous GPS (S-GPS) |
| Navigation Chipset: | Qualcomm MSM8660 gpsOne |
Built-in Digital Camera |
|
| Sensor Type: | CMOS sensor |
| Resolution: | 2560 x1920 pixels (4.92MP) |
| Autofocus (AF): | Supported |
| Optical Zoom: | 1 x |
| Macro Mode: | Not supported |
| Built-in Flash: | Not supported |
| Camcorder: | 0x0 pixels |
| Recordable Image Formats: | JPG |
| Recordable Video Formats: | 3GP, MPEG4 |
Built-in Secondary Digital Camera |
|
| Sensor Type: | CMOS sensor |
| Resolution: | 1600 x1200 pixels (1.92MP) |
| Camcorder: | 0x0pixels |
| Recordable Image Formats: | JPG |
| Recordable Video Formats: | 3GP |
Power Supply |
|
| Battery Technology: | Lithium-ion battery |
| Battery Layout: | built-in |
| Battery Capacity: | 4000 mAh |
Additional Details |
|
| Built-in accelerometer: | Supported |
| Additional Features: |
|
| Related Page: | http://www.sprint.com/ |
| Datasheet State: | Final specifications |
| Datasheet Views: | 19698 times |
| Datasheet Added: | Apr 23, 12 0:04:34 |