![]() |
Please Enter IMEI Number:
|
| Vizio Via Phone VPHN1044 Specifications and Features | ![]() |
| Brand: | Vizio Browse Vizio devices |
| Manufacturer: | Chi Mei Communication Systems Browse all devices manufactured by Chi Mei Communication Systems |
| Hardware Designer: | Chi Mei Communication Systems |
| OEM ID: | VPHN1044G |
| Release Date: | September, 2011 |
Physical Attributes |
|
Software Environment |
|
| Embedded Operating System: | Google Android 2.3 Browse devices running this OS |
| Kernel: | Linux 2.6.35 |
Microprocessor, Chipset |
|
| CPU Clock: | 1200 MHz |
Memory, Storage capacity |
|
| RAM type: | Supported |
| ROM type: | Flash EEPROM |
| ROM capacity: | 3814 MiB |
| ROM capacity in bytes: | 4 GB (billion bytes) |
Graphical subsystem |
|
| Display Type: | Supported |
| Display Diagonal: | 4 " (102 millimetres) |
| Display Resolution: | 480 x 854 (409920 pixels) |
| Viewable Display Size: | 1.97 " x 3.5 " (49.98 x 88.92 millimetres) |
| Pixel density (dot pitch): | 244 pixel/inch (0.10412 millimetre/pixel) |
| Video out: | 1280x720 (720p) resolution HDMI Type D (HDMI 1.4) connector |
Audio Subsystem |
|
| Audio Channel(s): | stereo sound |
| Microphone(s): | mono sound |
| Loudspeaker(s): | mono sound |
| Audio Output: | 3.5mm plug |
Cellular Phone |
|
| Cellular Networks: | GSM850, GSM900, GSM1800, GSM1900, UMTS850 (B5), UMTS1900 (B2), UMTS2100 (B1) |
| Cellular Data Links: | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA |
| Cellular Antenna: | Internal antenna |
| Call Alert: | 40 -chord melody (polyphonic) |
| Vibrating Alert: | Supported |
| Speakerphone : | Supported |
Control Peripherals |
|
| Positioning Device: | Multi-touch screen |
| Primary Keyboard: | Not supported |
| Directional Pad: | Not supported |
| Scroll Wheel: | Not supported |
Interfaces |
|
| Expansion Interfaces: | microSD, microSDHC, TransFlash Supports High Capacity (SD 2.0/HC) memory cards with capacity of up to 32GB |
| USB: | USB 2.0 client, Hi-Speed (480Mbit/s) USB Series Micro-B (Micro-USB) connector |
| Bluetooth (802.15): | Supported, Internal antenna |
| Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n Internal antenna |
| Infrared Gate: | Supported |
Multimedia Broadcast |
|
| Analog Radio: | No information |
| Digital Media Broadcast: | Not supported |
Satellite Navigation |
|
| Built-in GPS module: | Supported |
| GPS Protocol: | NMEA 0183 |
| GPS Antenna: | Internal antenna |
| Complementary GPS Services: | Assisted GPS, QuickGPS, Geotagging |
Built-in Digital Camera |
|
| Sensor Type: | CMOS sensor |
| Resolution: | 2560 x1920 pixels (4.92MP) |
| Autofocus (AF): | Supported |
| Optical Zoom: | 1 x |
| Macro Mode: | Not supported |
| Built-in Flash: | mobile light (LED) |
| Camcorder: | 1280x720 pixels |
| Recordable Image Formats: | JPG |
| Recordable Video Formats: | 3GP |
Built-in Secondary Digital Camera |
|
| Sensor Type: | CMOS sensor |
| Resolution: | 640 x480 pixels (0.31MP) |
| Camcorder: | 640x480pixels |
| Recordable Image Formats: | JPG |
| Recordable Video Formats: | 3GP |
Power Supply |
|
| Battery Technology: | Lithium-ion battery |
| Battery Layout: | removable |
Additional Details |
|
| Built-in accelerometer: | Supported |
| Additional Features: |
|
| Datasheet State: | Incomplete specifications |
| Datasheet Views: | 8302 times |
| Datasheet Added: | Jul 7, 11 21:50:10 |