![]() |
Please Enter IMEI Number:
|
| Toshiba e830 Specifications and Features | ![]() |
| Brand: | Toshiba Browse Toshiba devices |
| Manufacturer: | Toshiba Browse all devices manufactured by Toshiba |
| Hardware Designer: | Toshiba |
| Release Date: | September, 2004 |
Physical Attributes |
|
| Dimensions (width x height x depth): |
76.2 x 134.6 x 16.7 millimetres 3 x 5.3 x 0.7 inches |
| Bounding Volume: | 171.3 cubecentimetres |
| Mass: | 198 grams (battery included) |
Software Environment |
|
| Embedded Operating System: | Microsoft Windows Mobile 2003 Second Edition for Pocket PC Professional Edition Browse devices running this OS |
| Kernel: | Windows CE 4.21.1088 Build 14132 |
Microprocessor, Chipset |
|
| CPU Clock: | 520 MHz |
| CPU: | Intel XScale PXA272 Browse devices based on XScale PXA272 |
| Width of Machine Word: | 32 bit |
| CPU Core: | Intel XScale |
| Level 1 cache: | 32KiB data cache / 32 KiB instruction cache |
| Instruction Set: | ARMv5TE |
Memory, Storage capacity |
|
| RAM type: | SDRAM |
| RAM capacity: | 128 MiB, 123.77MiB accessible |
| ROM type: | Flash EEPROM |
| ROM capacity: | 64 MiB, including 23.04MiB user-accessible non-volatile storage |
Graphical subsystem |
|
| Display Type: | color transflective TFT display |
| Display Color Depth: | 16 bit/pixel (65536 scales) |
| Display Diagonal: | 4 " (102 millimetres) |
| Display Resolution: | 480 x 640 (307200 pixels) |
| Viewable Display Size: | 2.41 " x 3.21 " (61.2 x 81.6 millimetres) |
| Pixel density (dot pitch): | 199.2 pixel/inch (0.1275 millimetre/pixel) |
| Graphical Controller: | Intel 2700G5 Multimedia Accelerator |
| Frame Buffer / VRAM: | 704 KiB |
Audio Subsystem |
|
| Audio Channel(s): | stereo sound |
| Digital/Analog Converter (Playing): |
16 bit resolution |
| Microphone(s): | mono sound |
| Loudspeaker(s): | mono sound |
| Audio Output: | 3.5mm plug |
| Audio Controller: | Wolfson WM9712L |
Control Peripherals |
|
| Positioning Device: | Touchscreen |
| Primary Keyboard: | Not supported |
| Directional Pad: | Four-way (with action button) |
| Scroll Wheel: | Not supported |
Interfaces |
|
| Expansion Interfaces: | CF I., CF II., MMC, SD, SDIO Supports memory cards with capacity of up to 2GB and may complies with some (not SD 2.0/HC) memory cards with higher capacity than 2GB |
| USB: | USB 1.1 host/client, Full-Speed (12Mbit/s) Proprietary connector |
| Bluetooth (802.15): | Bluetooth 1.2, Internal antenna |
| Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): | IEEE 802.11b, 11 Mbit/s Internal antenna |
| Infrared Gate: | IrDA 1.2, 115200bit/s (SIR/CIR) |
| Serial Interface (UART): | RS-232, 115200 bit/s Proprietary connector |
Multimedia Broadcast |
|
| Analog Radio: | Not supported |
| Digital Media Broadcast: | Not supported |
Power Supply |
|
| Battery Technology: | Lithium-ion battery |
| Battery Layout: | removable |
| Estimated Battery Life: | 9 hours |
| Battery Capacity: | 1320 mAh |
| Estimated Average Current: | 147 mA |
Additional Details |
|
| Additional Features: | |
| Related Page: | http://www.toshiba.ca/web/product.grp?lg=en§ion=1&group=22&product=3690 |
| Datasheet State: | Final specifications |
| Datasheet Views: | 24056 times |
| Datasheet Added: | Jan 21, 05 20:05:15 |