![]() |
Please Enter IMEI Number:
|
| Toshiba Shared Board TT300 Specifications and Features | ![]() |
| Brand: | Toshiba Browse Toshiba devices |
| Manufacturer: | Toshiba Browse all devices manufactured by Toshiba |
| Hardware Designer: | Toshiba |
| Release Date: | December, 2014 |
Physical Attributes |
|
| Dimensions (width x height x depth): |
564 x 336 x 25 millimetres 22.2 x 13.2 x 1 inches |
| Bounding Volume: | 4737.6 cubecentimetres |
| Mass: | 3900 grams (battery included) |
Software Environment |
|
| Embedded Operating System: | Google Android 4.2.1 Browse devices running this OS |
| Kernel: | Linux |
Microprocessor, Chipset |
|
| CPU Clock: | 1000 MHz |
| CPU: | ARM Cortex-A9 MPCore Browse devices based on Cortex-A9 MPCore |
| Width of Machine Word: | 32 bit |
| CPU Core: | 2x ARM Cortex-A9 |
| Instruction Set: | ARMv7-A |
Memory, Storage capacity |
|
| RAM type: | DDR3 SDRAM , 800MHz |
| RAM capacity: | 1536 MiB |
| ROM type: | Flash EEPROM |
| ROM capacity: | 7630 MiB |
| ROM capacity in bytes: | 8 GB (billion bytes) |
Graphical subsystem |
|
| Display Type: | Supported |
| Display Color Depth: | 24 bit/pixel (16777216 scales) |
| Display Diagonal: | 24 " (610 millimetres) |
| Display Resolution: | 1920 x 1080 (2073600 pixels) |
| Viewable Display Size: | 20.93 " x 11.77 " (531.66 x 299.06 millimetres) |
| Pixel density (dot pitch): | 91.7 pixel/inch (0.27691 millimetre/pixel) |
| Graphical Controller: | NVIDIA GeForce |
| Video out: | 1920x1080 (1080p) FHD resolution HDMI Type A (HDMI 1.0) connector |
Audio Subsystem |
|
| Audio Channel(s): | stereo sound |
| Microphone(s): | Supported |
| Loudspeaker(s): | stereo sound |
| Audio Output: | 3.5mm plug |
Control Peripherals |
|
| Positioning Device: | Multi-touch screen |
| Primary Keyboard: | Not supported |
| Directional Pad: | Not supported |
| Scroll Wheel: | Not supported |
Interfaces |
|
| USB: | USB 2.0 host/client, Hi-Speed (480Mbit/s), USB On-The-Go 1.3 compliant USB Series A connector |
| Bluetooth (802.15): | Bluetooth 2.1 + Enhanced Data Rate, Internal antenna |
| Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n Internal antenna |
| Infrared Gate: | Supported |
Multimedia Broadcast |
|
| Analog Radio: | Not supported |
| Digital Media Broadcast: | Not supported |
Power Supply |
|
| Battery Technology: | Supported |
| Battery Layout: | built-in |
Additional Details |
|
| Built-in accelerometer: | Supported |
| Additional Features: |
|
| Datasheet State: | Preliminary specifications |
| Datasheet Views: | 3140 times |
| Datasheet Added: | Dec 20, 14 16:28:12 |