![]() |
Please Enter IMEI Number:
|
| Qualcomm 810 Tablet MDP Specifications and Features | ![]() |
| Brand: | Qualcomm Browse Qualcomm devices |
| Manufacturer: | Intrinsyc Technologies Browse all devices manufactured by Intrinsyc Technologies |
| Hardware Designer: | Intrinsyc Technologies |
| Release Date: | December, 2014 |
Physical Attributes |
|
Software Environment |
|
| Embedded Operating System: | Google Android 4.4.4 Browse devices running this OS |
| Kernel: | Linux |
Microprocessor, Chipset |
|
| CPU Clock: | 2500 MHz |
| CPU: | Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994 Browse devices based on Snapdragon 810 MSM8994 |
| Width of Machine Word: | 64 bit |
| CPU Core: | 4x ARM Cortex-A57 MPcore + 4x ARM Cortex-A53 MPcore |
| Level 2 cache: | 4096 KiB |
| Instruction Set: | ARMv8-A (A32, A64) |
Memory, Storage capacity |
|
| RAM type: | LPDDR4 SDRAM , 800MHz |
| RAM capacity: | 4096 MiB |
| ROM type: | Flash EEPROM |
| ROM capacity: | 61035 MiB |
| ROM capacity in bytes: | 64 GB (billion bytes) |
Graphical subsystem |
|
| Display Type: | Supported |
| Display Color Depth: | 24 bit/pixel (16777216 scales) |
| Display Diagonal: | 10.1 " (256.54 millimetres) |
| Display Resolution: | 3840 x 2160 (8294400 pixels) |
| Viewable Display Size: | 8.8 " x 4.95 " (223.59 x 125.77 millimetres) |
| Pixel density (dot pitch): | 436.2 pixel/inch (0.05823 millimetre/pixel) |
| Graphical Controller: | Qualcomm Adreno 430 |
| Video out: | Supported HDMI Type D (HDMI 1.4) connector |
Audio Subsystem |
|
| Audio Channel(s): | stereo sound |
| Microphone(s): | 8.0 sound |
| Loudspeaker(s): | stereo sound |
| Audio Output: | 3.5mm plug |
Control Peripherals |
|
| Positioning Device: | Multi-touch screen |
| Primary Keyboard: | Not supported |
| Directional Pad: | Not supported |
| Scroll Wheel: | Not supported |
Interfaces |
|
| Expansion Interfaces: | microSD, microSDHC, TransFlash, microSDXC Supports High Capacity (SD 2.0/HC) memory cards with capacity of up to 32GB |
| USB: | USB 3.0 host/client, Super-Speed (4.8Gbit/s), USB On-The-Go 1.3 compliant USB Series Micro-B (Micro-USB) connector |
| Bluetooth (802.15): | Bluetooth 4.1, Internal antenna |
| Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Internal antenna |
| Infrared Gate: | Not supported |
Multimedia Broadcast |
|
| Analog Radio: | Not supported |
| Digital Media Broadcast: | Not supported |
Satellite Navigation |
|
| Built-in GPS module: | Supported |
| GPS Protocol: | NMEA 0183 |
| GPS Antenna: | Internal antenna |
| Complementary GPS Services: | Assisted GPS, QuickGPS, Geotagging, Simultaneous GPS (S-GPS) |
| Navigation Chipset: | Qualcomm MSM8994 IZat Gen8C |
Built-in Digital Camera |
|
| Sensor Type: | CMOS sensor |
| Resolution: | 4160 x3120 pixels (12.98MP) |
| Autofocus (AF): | Supported |
| Optical Zoom: | 1 x |
| Macro Mode: | Supported |
| Built-in Flash: | dual LED |
| Camcorder: | 3840x2160 pixels , 60frame/sec |
| Recordable Image Formats: | JPG |
| Recordable Video Formats: | 3GP, 3G2, MPEG4 |
Built-in Secondary Digital Camera |
|
| Sensor Type: | CMOS sensor |
| Resolution: | 2312 x1736 pixels (4.01MP) |
| Camcorder: | 1920x1080pixels , 30frame/sec |
| Recordable Image Formats: | JPG |
| Recordable Video Formats: | 3GP |
Power Supply |
|
| Battery Technology: | Lithium-ion battery |
| Battery Layout: | removable |
| Battery Capacity: | 7560 mAh |
Additional Details |
|
| Built-in accelerometer: | Supported |
| Additional Features: |
|
| Datasheet State: | Incomplete specifications |
| Datasheet Views: | 2573 times |
| Datasheet Added: | Nov 24, 14 22:14:37 |