![]() |
Please Enter IMEI Number:
|
| Philips Velo 1 Specifications and Features | ![]() |
| Brand: | Philips Browse Philips devices |
| Manufacturer: | Royal Philips Electronics Browse all devices manufactured by Royal Philips Electronics |
| Hardware Designer: | Royal Philips Electronics |
| Release Date: | August, 1997 |
Physical Attributes |
|
| Dimensions (width x height x depth): |
172 x 95 x 32 millimetres 6.8 x 3.7 x 1.3 inches |
| Bounding Volume: | 522.9 cubecentimetres |
| Mass: | 374 grams (battery included) |
Software Environment |
|
| Embedded Operating System: | Microsoft Handheld PC 1.0 Browse devices running this OS |
| Kernel: | Windows CE 1.0 Build 713 |
Microprocessor, Chipset |
|
| CPU Clock: | 36.864 MHz |
| CPU: | Philips MP3910 Browse devices based on MP3910 |
| Width of Machine Word: | 32 bit |
| CPU Clock Multiplier: | 2 |
| Internal Systembus Clock: | 18.432 MHz |
| CPU Core: | MIPS R3910 |
| Level 1 cache: | 1KiB data cache / 4 KiB instruction cache |
| Instruction Set: | MIPS I, MIPS II |
Memory, Storage capacity |
|
| RAM type: | EDO DRAM |
| RAM capacity: | 4 MiB |
| ROM type: | PROM |
| ROM capacity: | 8 MiB |
Graphical subsystem |
|
| Display Type: | backlit monochrome STN display |
| Display Color Depth: | 2 bit/pixel (4 scales) |
| Display Diagonal: | 5.1 " (130 millimetres) |
| Display Resolution: | 480 x 240 (115200 pixels) |
| Viewable Display Size: | 4.58 " x 2.29 " (116.28 x 58.14 millimetres) |
| Pixel density (dot pitch): | 104.9 pixel/inch (0.24224 millimetre/pixel) |
Audio Subsystem |
|
| Audio Channel(s): | mono sound |
| Analog/Digital Converter (Recording): |
4 bit nominal quantization 8000 Hz sampling frequency |
| Microphone(s): | mono sound |
| Loudspeaker(s): | mono sound |
| Audio Output: | Not supported |
Control Peripherals |
|
| Positioning Device: | Touchscreen |
| Primary Keyboard: | Built-in QWERTY-type keyboard, 61 keys |
| Directional Pad: | Not supported |
| Scroll Wheel: | Not supported |
Interfaces |
|
| USB: | Not supported |
| Bluetooth (802.15): | Not supported |
| Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): | Not supported |
| Infrared Gate: | IrDA 1.0, 115200bit/s (SIR/CIR) |
| Serial Interface (UART): | RS-232, 115200 bit/s Proprietary connector |
| Modem: | v.32bis (14.4kbit/s) 6P4C (RJ-11) |
Multimedia Broadcast |
|
| Analog Radio: | Not supported |
| Digital Media Broadcast: | Not supported |
Power Supply |
|
| Battery Technology: | AA pencil battery battery |
| Battery Layout: | removable |
| Estimated Battery Life: | 15 hours |
Additional Details |
|
| Additional Features: |
|
| Related Page: | http://www.philips.com |
| Datasheet State: | Final specifications |
| Datasheet Views: | 25300 times |
| Datasheet Added: | Aug 7, 08 18:01:21 |