![]() |
Please Enter IMEI Number:
|
| I-Mate Centurion Specifications and Features | ![]() |
| Brand: | I-Mate Browse I-Mate devices |
| Release Date: | Never released |
Physical Attributes |
|
| Dimensions (width x height x depth): |
55 x 85 x 12 millimetres 2.2 x 3.3 x 0.5 inches |
| Bounding Volume: | 56.1 cubecentimetres |
Software Environment |
|
| Embedded Operating System: | Microsoft Windows Mobile 6.5 Standard Browse devices running this OS |
| Kernel: | Windows CE 5.2.2 |
Memory, Storage capacity |
|
| RAM type: | SDRAM |
| RAM capacity: | 128 MiB |
| ROM type: | Flash EEPROM |
| ROM capacity: | 256 MiB |
Graphical subsystem |
|
| Display Type: | color transflective TFT display |
| Display Color Depth: | 16 bit/pixel (65536 scales) |
| Display Diagonal: | 2 " (51 millimetres) |
| Display Resolution: | 320 x 240 (76800 pixels) |
| Viewable Display Size: | 1.61 " x 1.2 " (40.8 x 30.6 millimetres) |
| Pixel density (dot pitch): | 199.2 pixel/inch (0.1275 millimetre/pixel) |
Audio Subsystem |
|
| Audio Channel(s): | stereo sound |
| Analog/Digital Converter (Recording): |
16 bit nominal quantization 44100 Hz sampling frequency |
| Digital/Analog Converter (Playing): |
16 bit resolution 44100 Hz holding frequency |
| Microphone(s): | mono sound |
| Loudspeaker(s): | mono sound |
| Audio Output: | Proprietary plug |
Cellular Phone |
|
| Cellular Networks: | GSM850, GSM900, GSM1800, GSM1900, UMTS2100 (B1) |
| Cellular Data Links: | CSD, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA |
| Cellular Antenna: | Internal antenna |
| Call Alert: | 64 -chord melody (polyphonic) |
| Vibrating Alert: | Supported |
| Speakerphone : | Supported |
Control Peripherals |
|
| Positioning Device: | Not supported |
| Primary Keyboard: | Built-in QWERTY-type keyboard, 43 keys Automatic keyboard backlight (upon press of any key) |
| Directional Pad: | Four-way (with action button) |
| Scroll Wheel: | Not supported |
Interfaces |
|
| Expansion Interfaces: | microSD, microSDHC, TransFlash, SDIO Supports High Capacity (SD 2.0/HC) memory cards with capacity of up to 32GB |
| USB: | Supported USB Series Mini-B (mini-USB) connector |
| Bluetooth (802.15): | Bluetooth 2.0 + Enhanced Data Rate, Internal antenna |
| Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): | No information |
| Infrared Gate: | IrDA 1.2, 115200bit/s (SIR/CIR) |
Multimedia Broadcast |
|
| Analog Radio: | Not supported |
| Digital Media Broadcast: | Not supported |
Satellite Navigation |
|
| GPS Protocol: | No information |
| GPS Antenna: | No information |
| Complementary GPS Services: | No information |
Built-in Digital Camera |
|
| Sensor Type: | CMOS sensor |
| Resolution: | 1600 x1200 pixels (1.92MP) |
| Autofocus (AF): | Not supported |
| Optical Zoom: | 1 x |
| Macro Mode: | Not supported |
| Built-in Flash: | Not supported |
| Camcorder: | 352x288 pixels |
| Recordable Image Formats: | JPG, BMP |
| Recordable Video Formats: | 3GP, MPEG4 |
Power Supply |
|
| Battery Technology: | Lithium-ion polymer battery |
| Battery Layout: | removable |
| Battery Capacity: | 800 mAh |
Additional Details |
|
| Additional Features: |
|
| Related Page: | https://www.imate.com |
| Datasheet State: | Incomplete specifications |
| Datasheet Views: | 16858 times |
| Datasheet Added: | Feb 20, 09 20:03:38 |