![]() |
Please Enter IMEI Number:
|
| Hewlett-Packard iPAQ rw6100 Specifications and Features | ![]() |
| Brand: | Hewlett-Packard Browse Hewlett-Packard devices |
| Release Date: | Never released |
Physical Attributes |
|
| Dimensions (width x height x depth): |
59 x 114 x 26.5 millimetres 2.3 x 4.5 x 1 inches |
| Bounding Volume: | 178.2 cubecentimetres |
| Mass: | 203 grams (battery included) |
Software Environment |
|
| Embedded Operating System: | Microsoft Windows Mobile 2003 Second Edition for Pocket PC Phone Edition Browse devices running this OS |
| Kernel: | Windows CE 4.21.1088 |
Microprocessor, Chipset |
|
| CPU Clock: | 520 MHz |
| CPU: | Intel XScale PXA270 Browse devices based on XScale PXA270 |
| Width of Machine Word: | 32 bit |
| CPU Core: | Intel XScale |
| Level 1 cache: | 32KiB data cache / 32 KiB instruction cache |
| Instruction Set: | ARMv5TE |
Memory, Storage capacity |
|
| RAM type: | SDRAM , 133MHz |
| RAM capacity: | 64 MiB, 57MiB accessible |
| ROM type: | Flash EEPROM |
| ROM capacity: | 128 MiB, including 78MiB user-accessible non-volatile storage |
Graphical subsystem |
|
| Display Type: | color transflective TFT display |
| Display Color Depth: | 16 bit/pixel (65536 scales) |
| Display Diagonal: | 2.8 " (72 millimetres) |
| Display Resolution: | 240 x 320 (76800 pixels) |
| Viewable Display Size: | 1.7 " x 2.27 " (43.2 x 57.6 millimetres) |
| Pixel density (dot pitch): | 141.1 pixel/inch (0.18 millimetre/pixel) |
Audio Subsystem |
|
| Audio Channel(s): | stereo sound |
| Digital/Analog Converter (Playing): |
16 bit resolution |
| Microphone(s): | mono sound |
| Loudspeaker(s): | mono sound |
| Audio Output: | 2.5mm plug |
Cellular Phone |
|
| Cellular Networks: | CDMA800 (BC0), CDMA1900 (BC14) |
| Cellular Data Links: | CDMA2000 1xRTT, CDMA2000 1xEV-DO Rel. 0 |
| Cellular Antenna: | Fixed external antenna |
| Call Alert: | 40 -chord melody (polyphonic) |
| Vibrating Alert: | Supported |
| Speakerphone : | Supported |
Control Peripherals |
|
| Positioning Device: | Touchscreen |
| Primary Keyboard: | Built-in numeric phone keyboard, 17 keys Automatic keyboard backlight (upon press of any key) |
| Directional Pad: | Four-way (with action button) |
| Scroll Wheel: | Not supported |
Interfaces |
|
| Expansion Interfaces: | MMC, SD, SDIO Supports memory cards with capacity of up to 2GB and may complies with some (not SD 2.0/HC) memory cards with higher capacity than 2GB |
| USB: | USB 1.1 client, Full-Speed (12Mbit/s) Proprietary connector |
| Bluetooth (802.15): | Not supported |
| Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): | IEEE 802.11b, 11 Mbit/s Internal antenna |
| Infrared Gate: | IrDA 1.1, 115200bit/s (SIR/CIR) |
| Serial Interface (UART): | RS-232, 115200 bit/s Proprietary connector |
Multimedia Broadcast |
|
| Analog Radio: | Not supported |
| Digital Media Broadcast: | Not supported |
Built-in Digital Camera |
|
| Sensor Type: | CMOS sensor |
| Resolution: | 1200 x960 pixels (1.15MP) |
| Autofocus (AF): | Not supported |
| Optical Zoom: | 1 x |
| Macro Mode: | Not supported |
| Built-in Flash: | Not supported |
| Camcorder: | 320x240 pixels , 25frame/sec |
| Recordable Image Formats: | JPG, BMP |
| Recordable Video Formats: | 3GP, MPEG4, MJPG |
Power Supply |
|
| Battery Technology: | Lithium-ion battery |
| Battery Layout: | removable |
| Estimated Battery Life: | 9 hours |
| Battery Capacity: | 1440 mAh |
| Estimated Average Current: | 160 mA |
Additional Details |
|
| Additional Features: | |
| Related Page: | http://www.hp.com |
| Datasheet State: | Final specifications |
| Datasheet Views: | 16261 times |
| Datasheet Added: | Oct 9, 05 14:41:30 |