![]() |
Please Enter IMEI Number:
|
| Hewlett-Packard Slate 7 Extreme 16GB Specifications and Features | ![]() |
| Brand: | Hewlett-Packard Browse Hewlett-Packard devices |
| Release Date: | November, 2013 |
Physical Attributes |
|
| Dimensions (width x height x depth): |
120 x 200 x 9.2 millimetres 4.7 x 7.9 x 0.4 inches |
| Bounding Volume: | 220.8 cubecentimetres |
| Mass: | 319.8 grams (battery included) |
Software Environment |
|
| Embedded Operating System: | Google Android 4.2.2 Browse devices running this OS |
| Kernel: | Linux |
Microprocessor, Chipset |
|
| CPU Clock: | 1900 MHz |
| CPU: | NVIDIA Tegra 4 T40X Browse devices based on Tegra 4 T40X |
| Width of Machine Word: | 32 bit |
| CPU Core: | 4x ARM Cortex-A15 MPCore, 1x Cortex-A9 |
| Level 1 cache: | 32KiB data cache / 32 KiB instruction cache |
| Level 2 cache: | 2048 KiB |
| Instruction Set: | ARMv7-A |
Memory, Storage capacity |
|
| RAM type: | DDR3L SDRAM |
| RAM capacity: | 1024 MiB |
| ROM type: | Flash EEPROM |
| ROM capacity: | 15259 MiB |
| ROM capacity in bytes: | 16 GB (billion bytes) |
Graphical subsystem |
|
| Display Type: | color IPS TFT display |
| Display Color Depth: | 24 bit/pixel (16777216 scales) |
| Display Diagonal: | 7 " (178 millimetres) |
| Display Resolution: | 800 x 1280 (1024000 pixels) |
| Viewable Display Size: | 3.71 " x 5.94 " (94.34 x 150.94 millimetres) |
| Pixel density (dot pitch): | 215.4 pixel/inch (0.11792 millimetre/pixel) |
| Graphical Controller: | NVIDIA GeForce ULP MP72 |
| Video out: | 1920x1080 (1080p) FHD resolution HDMI Type A (HDMI 1.0) connector |
Audio Subsystem |
|
| Audio Channel(s): | stereo sound |
| Microphone(s): | mono sound |
| Loudspeaker(s): | stereo sound |
| Audio Output: | 3.5mm plug |
Control Peripherals |
|
| Positioning Device: | Multi-touch screen |
| Primary Keyboard: | Not supported |
| Directional Pad: | Not supported |
| Scroll Wheel: | Not supported |
Interfaces |
|
| Expansion Interfaces: | microSD, microSDHC, TransFlash Supports High Capacity (SD 2.0/HC) memory cards with capacity of up to 32GB |
| USB: | USB 2.0 host/client, Hi-Speed (480Mbit/s), USB On-The-Go 1.3 compliant USB Series Micro-B (Micro-USB) connector |
| Bluetooth (802.15): | Bluetooth 3.0, Internal antenna |
| Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n Internal antenna |
| Infrared Gate: | Not supported |
Multimedia Broadcast |
|
| Analog Radio: | Not supported |
| Digital Media Broadcast: | Not supported |
Satellite Navigation |
|
| Built-in GPS module: | Supported |
| GPS Protocol: | NMEA 0183 |
| GPS Antenna: | Internal antenna |
| Complementary GPS Services: | Assisted GPS, QuickGPS, Geotagging |
Built-in Digital Camera |
|
| Sensor Type: | CMOS sensor |
| Resolution: | 2592 x1944 pixels (5.04MP) |
| Autofocus (AF): | Supported |
| Optical Zoom: | 1 x |
| Macro Mode: | Not supported |
| Built-in Flash: | Not supported |
| Camcorder: | 1280x720 pixels , 30frame/sec |
| Recordable Image Formats: | JPG |
| Recordable Video Formats: | 3GP, 3G2, MPEG4 |
Built-in Secondary Digital Camera |
|
| Sensor Type: | CMOS sensor |
| Resolution: | 640 x480 pixels (0.31MP) |
| Camcorder: | 640x480pixels , 30frame/sec |
| Recordable Image Formats: | JPG |
| Recordable Video Formats: | 3GP |
Power Supply |
|
| Battery Technology: | Lithium-ion polymer battery |
| Battery Layout: | built-in |
| Battery Capacity: | 4100 mAh |
Additional Details |
|
| Built-in accelerometer: | Supported |
| Additional Features: |
|
| Datasheet State: | Final specifications |
| Datasheet Views: | 10000 times |
| Datasheet Added: | Sep 24, 13 22:31:23 |