![]() |
Please Enter IMEI Number:
|
| Hewlett-Packard Jornada 728 Specifications and Features | ![]() |
| Brand: | Hewlett-Packard Browse Hewlett-Packard devices |
| Manufacturer: | Hewlett-Packard Browse all devices manufactured by Hewlett-Packard |
| Hardware Designer: | Hewlett-Packard |
| OEM ID: | F4356A |
| Release Date: | January, 2002 |
Physical Attributes |
|
| Dimensions (width x height x depth): |
189 x 95 x 34 millimetres 7.4 x 3.7 x 1.3 inches |
| Bounding Volume: | 610.5 cubecentimetres |
| Mass: | 515 grams (battery included) |
Software Environment |
|
| Embedded Operating System: | Microsoft Handheld PC 2000 Browse devices running this OS |
| Kernel: | Windows CE 3.00 |
Microprocessor, Chipset |
|
| CPU Clock: | 206 MHz |
| CPU: | Intel StrongARM SA-1110 Browse devices based on StrongARM SA-1110 |
| Width of Machine Word: | 32 bit |
| CPU Clock Multiplier: | 3.121 |
| Internal Systembus Clock: | 66 MHz |
| CPU Core: | ARM SA-1 |
| Level 1 cache: | 8KiB data cache / 16 KiB instruction cache |
| Instruction Set: | ARMv4 |
Memory, Storage capacity |
|
| RAM type: | SDRAM , 51MHz |
| RAM capacity: | 64 MiB |
| ROM type: | EPROM |
| ROM capacity: | 32 MiB |
Graphical subsystem |
|
| Display Type: | Color STN display |
| Display Color Depth: | 16 bit/pixel (65536 scales) |
| Display Diagonal: | 6.5 " (165 millimetres) |
| Display Resolution: | 640 x 240 (153600 pixels) |
| Viewable Display Size: | 6.08 " x 2.28 " (154.49 x 57.94 millimetres) |
| Pixel density (dot pitch): | 105.2 pixel/inch (0.2414 millimetre/pixel) |
Audio Subsystem |
|
| Audio Channel(s): | stereo sound |
| Digital/Analog Converter (Playing): |
16 bit resolution |
| Microphone(s): | mono sound |
| Loudspeaker(s): | mono sound |
| Audio Output: | 3.5mm plug |
Control Peripherals |
|
| Positioning Device: | Touchscreen |
| Primary Keyboard: | Built-in QWERTY-type keyboard, 72 keys |
| Directional Pad: | Four-way (without action button) |
| Scroll Wheel: | Not supported |
Interfaces |
|
| Expansion Interfaces: | PCMCIA I., PCMCIA II., CF I., CF II. |
| USB: | USB 1.1 client, Full-Speed (12Mbit/s) Proprietary connector |
| Bluetooth (802.15): | Not supported |
| Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): | Not supported |
| Infrared Gate: | IrDA 1.1, 115200bit/s (SIR/CIR) |
| Serial Interface (UART): | RS-232, 115200 bit/s Proprietary connector |
| Modem: | v.90 (56kbit/s down, 33.6kbit/s up) 6P4C (RJ-11) |
| Faxmodem: | v.17 (14.4kbit/s) 6P4C (RJ-11) |
Multimedia Broadcast |
|
| Analog Radio: | Not supported |
| Digital Media Broadcast: | Not supported |
Power Supply |
|
| Battery Technology: | Lithium-ion battery |
| Battery Layout: | removable |
| Estimated Battery Life: | 14 hours |
| Battery Capacity: | 1950 mAh |
| Estimated Average Current: | 139 mA |
Additional Details |
|
| Additional Features: |
|
| Related Page: | http://h20015.www2.hp.com/hub_search/document.jhtml?lc=en&docName=bpia2538 |
| Datasheet State: | Final specifications |
| Datasheet Views: | 25996 times |
| Datasheet Added: | Dec 2, 04 20:03:22 |