![]() |
Please Enter IMEI Number:
|
| Hewlett-Packard Elite Pad 900 G1 128GB Specifications and Features | ![]() |
| Brand: | Hewlett-Packard Browse Hewlett-Packard devices |
| Manufacturer: | Hewlett-Packard Browse all devices manufactured by Hewlett-Packard |
| Hardware Designer: | Hewlett-Packard |
| OEM ID: | D7X33PA |
| Release Date: | October, 2014 |
Physical Attributes |
|
| Dimensions (width x height x depth): |
178 x 261 x 9.2 millimetres 7 x 10.3 x 0.4 inches |
| Bounding Volume: | 427.4 cubecentimetres |
| Mass: | 630 grams (battery included) |
Software Environment |
|
| Embedded Operating System: | Microsoft Windows 8 Pro Browse devices running this OS |
| Kernel: | Windows NT |
Microprocessor, Chipset |
|
| CPU Clock: | 1800 MHz |
| CPU: | Intel Atom Z2760 Browse devices based on Atom Z2760 |
| Width of Machine Word: | 32 bit |
| CPU Core: | 2x Intel Atom |
| Level 1 cache: | 24KiB data cache / 32 KiB instruction cache |
| Level 2 cache: | 1024 KiB |
| Instruction Set: | IA-32 (x86), MMX, SSE, SSE2, SSE3 |
Memory, Storage capacity |
|
| RAM type: | LPDDR2 SDRAM , 533MHz |
| RAM capacity: | 2048 MiB |
| ROM type: | Flash EEPROM |
| ROM capacity: | 122070 MiB |
| ROM capacity in bytes: | 128 GB (billion bytes) |
Graphical subsystem |
|
| Display Type: | color IPS TFT display |
| Display Color Depth: | 24 bit/pixel (16777216 scales) |
| Display Diagonal: | 10.1 " (257 millimetres) |
| Display Resolution: | 800 x 1280 (1024000 pixels) |
| Viewable Display Size: | 5.36 " x 8.58 " (136.21 x 217.94 millimetres) |
| Pixel density (dot pitch): | 149.2 pixel/inch (0.17026 millimetre/pixel) |
| Graphical Controller: | PowerVR SGX545 |
| Video out: | 1920x1080 (1080p) FHD resolution Proprietary connector |
Audio Subsystem |
|
| Audio Channel(s): | stereo sound |
| Microphone(s): | stereo sound |
| Microphone Input: | 3.5mm plug |
| Loudspeaker(s): | stereo sound |
| Audio Output: | 3.5mm plug |
Cellular Phone |
|
| Cellular Networks: | GSM850, GSM900, GSM1800, GSM1900, UMTS850 (B5), UMTS900 (B8), UMTS1700/2100 (B4), UMTS1900 (B2), UMTS2100 (B1) |
| Cellular Data Links: | GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, HSPA+ |
| Cellular Antenna: | Internal antenna |
Control Peripherals |
|
| Positioning Device: | Multi-touch screen |
| Primary Keyboard: | Not supported |
| Directional Pad: | Not supported |
| Scroll Wheel: | Not supported |
Interfaces |
|
| Expansion Interfaces: | microSD, microSDHC, TransFlash Supports High Capacity (SD 2.0/HC) memory cards with capacity of up to 32GB |
| USB: | USB 2.0 client, Hi-Speed (480Mbit/s) USB Series Micro-B (Micro-USB) connector |
| Bluetooth (802.15): | Bluetooth 4.0, Internal antenna |
| Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n Internal antenna |
| Infrared Gate: | Not supported |
Multimedia Broadcast |
|
| Analog Radio: | Not supported |
| Digital Media Broadcast: | Not supported |
Satellite Navigation |
|
| Built-in GPS module: | Supported |
| GPS Protocol: | NMEA 0183 |
| GPS Antenna: | Internal antenna |
| Complementary GPS Services: | Assisted GPS, QuickGPS, Geotagging, Simultaneous GPS (S-GPS) |
Built-in Digital Camera |
|
| Sensor Type: | CMOS sensor |
| Resolution: | 3264 x2448 pixels (7.99MP) |
| Autofocus (AF): | Supported |
| Optical Zoom: | 1 x |
| Macro Mode: | Supported |
| Built-in Flash: | mobile light (LED) |
| Camcorder: | 1920x1080 pixels , 30frame/sec |
| Recordable Image Formats: | JPG |
| Recordable Video Formats: | 3GP, 3G2, MPEG4 |
Built-in Secondary Digital Camera |
|
| Sensor Type: | CMOS sensor |
| Resolution: | 1920 x1080 pixels (2.07MP) |
| Camcorder: | 1920x1080pixels |
| Recordable Image Formats: | JPG |
| Recordable Video Formats: | 3GP |
Power Supply |
|
| Battery Technology: | Lithium-ion polymer battery |
| Battery Layout: | built-in |
| Battery Capacity: | 3400 mAh |
Additional Details |
|
| Built-in accelerometer: | Supported |
| Additional Features: |
|
| Datasheet State: | Preliminary specifications |
| Datasheet Views: | 1934 times |
| Datasheet Added: | Nov 26, 14 22:54:51 |