![]() |
Please Enter IMEI Number:
|
| Hewlett-Packard 95LX 1MB RAM (HP Jaguar) Specifications and Features | ![]() |
| Brand: | Hewlett-Packard Browse Hewlett-Packard devices |
| Manufacturer: | Hewlett-Packard Browse all devices manufactured by Hewlett-Packard |
| Hardware Designer: | Hewlett-Packard |
| Project Codename: | HP Jaguar Browse all devices under HP Jaguar codename |
| Release Date: | January, 1992 |
Physical Attributes |
|
| Dimensions (width x height x depth): |
159 x 85 x 26 millimetres 6.3 x 3.3 x 1 inches |
| Bounding Volume: | 351.4 cubecentimetres |
| Mass: | 310 grams (battery included) |
Software Environment |
|
| Embedded Operating System: | Microsoft MS-DOS 3.22 Browse devices running this OS |
| Kernel: | DOS 3.22 |
Microprocessor, Chipset |
|
| CPU Clock: | 5.37 MHz |
| CPU: | NEC V20H uPD70108H Browse devices based on V20H uPD70108H |
| Width of Machine Word: | 8 bit |
| CPU Core: | NEC V20 |
| Instruction Set: | Intel 80186 |
Memory, Storage capacity |
|
| RAM type: | EDO DRAM |
| RAM capacity: | 1 MiB |
| ROM type: | EPROM |
| ROM capacity: | 1 MiB |
Graphical subsystem |
|
| Display Type: | monochrome STN display |
| Display Color Depth: | 1 bit/pixel (2 scales) |
| Display Diagonal: | 4.8 " (122 millimetres) |
| Display Resolution: | 240 x 128 (30720 pixels) |
| Viewable Display Size: | 4.24 " x 2.26 " (107.65 x 57.41 millimetres) |
| Pixel density (dot pitch): | 56.6 pixel/inch (0.44853 millimetre/pixel) |
Audio Subsystem |
|
| Audio Channel(s): | mono sound |
| Microphone(s): | mono sound |
| Loudspeaker(s): | mono sound |
| Audio Output: | Not supported |
Control Peripherals |
|
| Positioning Device: | Not supported |
| Primary Keyboard: | Built-in QWERTY-type keyboard, 80 keys |
| Directional Pad: | Four-way (without action button) |
| Scroll Wheel: | Not supported |
Interfaces |
|
| Expansion Interfaces: | PCMCIA II. |
| USB: | Not supported |
| Bluetooth (802.15): | Not supported |
| Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): | Not supported |
| Infrared Gate: | Not supported |
| Serial Interface (UART): | RS-232, 57600 bit/s Proprietary connector |
Multimedia Broadcast |
|
| Analog Radio: | Not supported |
| Digital Media Broadcast: | Not supported |
Power Supply |
|
| Battery Technology: | AA pencil battery battery |
| Battery Layout: | removable |
Additional Details |
|
| Additional Features: |
|
| Related Page: | http://www.hp.com/hpinfo/abouthp/histnfacts/museum/personalsystems/0025/0025hi.. |
| Datasheet State: | Final specifications |
| Datasheet Views: | 15082 times |
| Datasheet Added: | Jan 29, 08 22:55:07 |