![]() |
Please Enter IMEI Number:
|
| GiONEE V185 Specifications and Features | ![]() |
| Brand: | GiONEE Browse GiONEE devices |
| Manufacturer: | GiONEE Communications Equipment Browse all devices manufactured by GiONEE Communications Equipment |
| Hardware Designer: | GiONEE Communications Equipment |
| Release Date: | December, 2013 |
Physical Attributes |
|
| Dimensions (width x height x depth): |
72.1 x 144 x 10.2 millimetres 2.8 x 5.7 x 0.4 inches |
| Bounding Volume: | 105.9 cubecentimetres |
| Mass: | 195 grams (battery included) |
Software Environment |
|
| Embedded Operating System: | Google Android 4.2.2 Chinese Browse devices running this OS |
| Kernel: | Linux |
Microprocessor, Chipset |
|
| CPU Clock: | 1300 MHz |
Memory, Storage capacity |
|
| RAM type: | Supported |
| RAM capacity: | 512 MiB |
| ROM type: | Flash EEPROM |
Graphical subsystem |
|
| Display Type: | color IPS TFT display |
| Display Color Depth: | 24 bit/pixel (16777216 scales) |
| Display Diagonal: | 5 " (127 millimetres) |
| Display Resolution: | 480 x 854 (409920 pixels) |
| Viewable Display Size: | 2.45 " x 4.36 " (62.23 x 110.71 millimetres) |
| Pixel density (dot pitch): | 195.9 pixel/inch (0.12964 millimetre/pixel) |
Audio Subsystem |
|
| Audio Channel(s): | stereo sound |
| Microphone(s): | mono sound |
| Loudspeaker(s): | mono sound |
| Audio Output: | 3.5mm plug |
Cellular Phone |
|
| Cellular Networks: | GSM900, GSM1800, GSM1900, TD-SCDMA2000, TD-SCDMA1900 |
| Cellular Data Links: | GPRS, EDGE, TD-SCDMA, TD-HSDPA |
| Cellular Antenna: | Internal antenna |
| Call Alert: | 64 -chord melody (polyphonic) |
| Vibrating Alert: | Supported |
| Speakerphone : | Supported |
Control Peripherals |
|
| Positioning Device: | Multi-touch screen |
| Primary Keyboard: | Not supported |
| Directional Pad: | Not supported |
| Scroll Wheel: | Not supported |
Interfaces |
|
| Expansion Interfaces: | microSD, microSDHC, TransFlash Supports High Capacity (SD 2.0/HC) memory cards with capacity of up to 32GB |
| USB: | USB 2.0 host/client, Hi-Speed (480Mbit/s) USB Series Micro-B (Micro-USB) connector |
| Bluetooth (802.15): | Supported, Internal antenna |
| Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n Internal antenna |
| Infrared Gate: | Not supported |
Multimedia Broadcast |
|
| Analog Radio: | FM radio (88-108 MHz) radio reciever Proprietary headset as antenna |
| Digital Media Broadcast: | Not supported |
Satellite Navigation |
|
| Built-in GPS module: | Supported |
| GPS Protocol: | NMEA 0183 |
| GPS Antenna: | Internal antenna |
| Complementary GPS Services: | Assisted GPS, QuickGPS, Geotagging, Simultaneous GPS (S-GPS) |
Built-in Digital Camera |
|
| Sensor Type: | CMOS sensor |
| Resolution: | 3264 x2448 pixels (7.99MP) |
| Autofocus (AF): | Supported |
| Macro Mode: | Supported |
| Built-in Flash: | mobile light (LED) |
| Camcorder: | 1280x720 pixels , 30frame/sec |
| Recordable Image Formats: | JPG |
| Recordable Video Formats: | 3GP, MPEG4 |
Built-in Secondary Digital Camera |
|
| Sensor Type: | CMOS sensor |
| Resolution: | 1600 x1200 pixels (1.92MP) |
| Camcorder: | 800x480pixels , 30frame/sec |
| Recordable Image Formats: | JPG |
| Recordable Video Formats: | 3GP |
Power Supply |
|
| Battery Technology: | Lithium-ion battery |
| Battery Layout: | Supported |
| Battery Capacity: | 4300 mAh |
Additional Details |
|
| Built-in accelerometer: | Supported |
| Additional Features: |
|
| Related Page: | http://chinamobileltd.com |
| Datasheet State: | Preliminary specifications |
| Datasheet Views: | 7551 times |
| Datasheet Added: | Nov 21, 13 10:33:17 |