![]() |
Please Enter IMEI Number:
|
| Fourier Nova5000BX Specifications and Features | ![]() |
| Brand: | Fourier Browse Fourier devices |
| Release Date: | October, 2005 |
Physical Attributes |
|
| Dimensions (width x height x depth): |
237 x 186 x 43.2 millimetres 9.3 x 7.3 x 1.7 inches |
| Bounding Volume: | 1904.3 cubecentimetres |
| Mass: | 900 grams (battery included) |
Software Environment |
|
| Embedded Operating System: | Microsoft Windows CE 5.0 Browse devices running this OS |
| Kernel: | Windows CE 5.0 |
Microprocessor, Chipset |
|
| CPU Clock: | 400 MHz |
| CPU: | Intel XScale PXA255 Browse devices based on XScale PXA255 |
| Width of Machine Word: | 32 bit |
| CPU Clock Multiplier: | 2 |
| Internal Systembus Clock: | 200 MHz |
| CPU Core: | Intel XScale |
| Level 1 cache: | 32KiB data cache / 32 KiB instruction cache |
| Instruction Set: | ARMv5TE |
Memory, Storage capacity |
|
| RAM type: | SDRAM |
| RAM capacity: | 64 MiB |
| ROM type: | Flash EEPROM |
| ROM capacity: | 128 MiB |
Graphical subsystem |
|
| Display Type: | color transflective TFT display |
| Display Color Depth: | 16 bit/pixel (65536 scales) |
| Display Diagonal: | 7 " (178 millimetres) |
| Display Resolution: | 800 x 480 (384000 pixels) |
| Viewable Display Size: | 6.01 " x 3.61 " (152.63 x 91.58 millimetres) |
| Pixel density (dot pitch): | 133.1 pixel/inch (0.19079 millimetre/pixel) |
Audio Subsystem |
|
| Audio Channel(s): | mono sound |
| Microphone(s): | Not supported |
| Loudspeaker(s): | mono sound |
| Audio Output: | Not supported |
Control Peripherals |
|
| Positioning Device: | Touchscreen |
| Primary Keyboard: | Not supported |
| Directional Pad: | Not supported |
| Scroll Wheel: | Not supported |
Interfaces |
|
| USB: | USB 1.1 host/client, Full-Speed (12Mbit/s) USB Series Mini-B (mini-USB) connector |
| Bluetooth (802.15): | Not supported |
| Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): | Not supported |
| Infrared Gate: | IrDA 1.1, 115200bit/s (SIR/CIR) |
| Serial Interface (UART): | RS-232, 115200 bit/s Proprietary connector |
| Ethernet (802.3): | 100 BASE-T (100Mbit/s) 8P8C ("RJ-45") |
Multimedia Broadcast |
|
| Analog Radio: | Not supported |
| Digital Media Broadcast: | Not supported |
Power Supply |
|
| Battery Technology: | Lithium-ion battery |
| Battery Layout: | removable |
Additional Details |
|
| Additional Features: |
|
| Related Page: | http://www.fourier-sys.com/product_data_nova.html |
| Datasheet State: | Final specifications |
| Datasheet Views: | 11150 times |
| Datasheet Added: | Jul 15, 06 15:56:54 |