![]() |
Please Enter IMEI Number:
|
| Dell Smoke Specifications and Features | ![]() |
| Brand: | Dell Browse Dell devices |
| Release Date: | Never released |
Physical Attributes |
|
| Dimensions (width x height x depth): |
59.8 x 120 x 10.5 millimetres 2.4 x 4.7 x 0.4 inches |
| Bounding Volume: | 75.3 cubecentimetres |
Software Environment |
|
| Embedded Operating System: | Google Android 2.2 Browse devices running this OS |
| Kernel: | Linux |
Microprocessor, Chipset |
|
| CPU Clock: | 800 MHz |
| CPU: | Qualcomm MSM7230 Browse devices based on MSM7230 |
| Width of Machine Word: | 32 bit |
| CPU Core: | Qualcomm Scorpion |
| Instruction Set: | ARMv7 |
Memory, Storage capacity |
|
| RAM type: | Supported |
| RAM capacity: | 512 MiB |
| ROM type: | Flash EEPROM |
| ROM capacity: | 256 MiB |
Graphical subsystem |
|
| Display Type: | color transflective TFT display |
| Display Color Depth: | 18 bit/pixel (262144 scales) |
| Display Diagonal: | 2.8 " (71 millimetres) |
| Display Resolution: | 320 x 240 (76800 pixels) |
| Viewable Display Size: | 2.24 " x 1.68 " (56.8 x 42.6 millimetres) |
| Pixel density (dot pitch): | 143.1 pixel/inch (0.1775 millimetre/pixel) |
| Graphical Controller: | Qualcomm Adreno 205 |
| Video out: | Supported HDMI Type D (HDMI 1.4) connector |
Audio Subsystem |
|
| Audio Channel(s): | stereo sound |
| Digital/Analog Converter (Playing): |
16 bit resolution 44100 Hz holding frequency |
| Microphone(s): | stereo sound |
| Loudspeaker(s): | Supported |
| Audio Output: | 3.5mm plug |
Cellular Phone |
|
| Cellular Networks: | GSM850, GSM900, GSM1800, GSM1900, UMTS850 (B5), UMTS1900 (B2), UMTS2100 (B1) |
| Cellular Data Links: | CSD, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA |
| Cellular Antenna: | Internal antenna |
| Call Alert: | 40 -chord melody (polyphonic) |
| Vibrating Alert: | Supported |
| Speakerphone : | Supported |
| Phone Controller: | Qualcomm MSM7230 |
Control Peripherals |
|
| Positioning Device: | Multi-touch screen |
| Primary Keyboard: | Built-in QWERTY-type keyboard, 35 keys |
| Directional Pad: | Not supported |
| Scroll Wheel: | Not supported |
Interfaces |
|
| Expansion Interfaces: | microSD, microSDHC, TransFlash Supports High Capacity (SD 2.0/HC) memory cards with capacity of up to 32GB |
| USB: | USB 2.0 client, Hi-Speed (480Mbit/s) USB Series Micro-B (Micro-USB) connector |
| Bluetooth (802.15): | Bluetooth 2.1 + Enhanced Data Rate, Internal antenna |
| Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, 54 Mbit/s Internal antenna |
| Infrared Gate: | Not supported |
Multimedia Broadcast |
|
| Analog Radio: | Not supported |
| Digital Media Broadcast: | Not supported |
Satellite Navigation |
|
| Built-in GPS module: | Supported |
| GPS Protocol: | NMEA 0183 |
| GPS Antenna: | Internal antenna |
| Complementary GPS Services: | Assisted GPS, QuickGPS, Geotagging |
| Navigation Chipset: | Qualcomm gpsOne |
Built-in Digital Camera |
|
| Sensor Type: | CMOS sensor |
| Resolution: | 2592 x1944 pixels (5.04MP) |
| Autofocus (AF): | Supported |
| Optical Zoom: | 1 x |
| Macro Mode: | Supported |
| Built-in Flash: | mobile light (LED) |
| Camcorder: | 0x0 pixels |
| Recordable Image Formats: | JPG |
| Recordable Video Formats: | 3GP, MPEG4 |
Power Supply |
|
| Battery Technology: | Lithium-ion battery |
| Battery Layout: | removable |
| Battery Capacity: | 1170 mAh |
Additional Details |
|
| Built-in accelerometer: | Supported |
| Additional Features: |
|
| Datasheet State: | Preliminary specifications |
| Datasheet Views: | 21660 times |
| Datasheet Added: | Apr 24, 10 18:17:20 |