![]() |
Please Enter IMEI Number:
|
| Dell Axim X5 Basic Specifications and Features | ![]() |
| Brand: | Dell Browse Dell devices |
| Release Date: | November, 2002 |
Physical Attributes |
|
| Dimensions (width x height x depth): |
81.5 x 128 x 18 millimetres 3.2 x 5 x 0.7 inches |
| Bounding Volume: | 187.8 cubecentimetres |
| Mass: | 196 grams (battery included) |
Software Environment |
|
| Embedded Operating System: | Microsoft Pocket PC 2002 Premium Edition Browse devices running this OS |
| Kernel: | Windows CE 3.0.1 |
Microprocessor, Chipset |
|
| CPU Clock: | 300 MHz |
| CPU: | Intel XScale PXA250 Browse devices based on XScale PXA250 |
| Width of Machine Word: | 32 bit |
| CPU Clock Multiplier: | 3 |
| Internal Systembus Clock: | 100 MHz |
| CPU Core: | Intel XScale |
| Level 1 cache: | 32KiB data cache / 32 KiB instruction cache |
| Instruction Set: | ARMv5TE |
Memory, Storage capacity |
|
| RAM type: | SDRAM |
| RAM capacity: | 32 MiB |
| ROM type: | Flash EEPROM |
| ROM capacity: | 32 MiB |
Graphical subsystem |
|
| Display Type: | color transflective TFT display |
| Display Color Depth: | 16 bit/pixel (65536 scales) |
| Display Diagonal: | 3.5 " (89 millimetres) |
| Display Resolution: | 240 x 320 (76800 pixels) |
| Viewable Display Size: | 2.1 " x 2.8 " (53.4 x 71.2 millimetres) |
| Pixel density (dot pitch): | 114.2 pixel/inch (0.2225 millimetre/pixel) |
| Graphical Controller: | NVIDIA MediaQ MQ-1132 |
Audio Subsystem |
|
| Audio Channel(s): | stereo sound |
| Digital/Analog Converter (Playing): |
16 bit resolution |
| Microphone(s): | mono sound |
| Loudspeaker(s): | mono sound |
| Audio Output: | 3.5mm plug |
| Audio Controller: | Wolfson WM9705 |
Control Peripherals |
|
| Positioning Device: | Touchscreen |
| Primary Keyboard: | Not supported |
| Directional Pad: | Four-way (with action button) |
| Scroll Wheel: | Not supported |
Interfaces |
|
| Expansion Interfaces: | CF I., CF II., MMC, SD Supports memory cards with capacity of up to 2GB and may complies with some (not SD 2.0/HC) memory cards with higher capacity than 2GB |
| USB: | USB 1.1 client, Full-Speed (12Mbit/s) Proprietary connector |
| Bluetooth (802.15): | Not supported |
| Wireless LAN/Wi-Fi (802.11): | Not supported |
| Infrared Gate: | IrDA 1.1, 115200bit/s (SIR/CIR) |
| Serial Interface (UART): | RS-232, 115200 bit/s Proprietary connector |
Multimedia Broadcast |
|
| Analog Radio: | Not supported |
| Digital Media Broadcast: | Not supported |
Power Supply |
|
| Battery Technology: | Lithium-ion battery |
| Battery Layout: | removable |
| Estimated Battery Life: | 14 hours |
| Battery Capacity: | 1440 mAh |
| Estimated Average Current: | 103 mA |
Additional Details |
|
| Additional Features: | |
| Related Page: | http://att.com.com/Dell_Axim_X5/4505-3127_7-20702372.html?tag=dir |
| Datasheet State: | Final specifications |
| Datasheet Views: | 24464 times |
| Datasheet Added: | Dec 30, 04 14:58:09 |